Jak můžeme chránit životní prostředí?

Jak můžeme chránit životní prostředí?

Někdo těmito myšlenkami žije, jiný na to nevěří a bez mrknutí oka se stravuje ve fast foodech a pije brčkem z plastového kelímku… Jaké jsou trendy, které vedou přímo či nepřímo ke zlepšení prostředí na planetě Zemi? Jak můžeme začít, abychom se na záchraně podíleli? Které prvky v našem okolí pomáhají ochlazovat vzduch ve městech? Nechte se inspirovat!

 

Zelené střechy

Milujeme zelené střechy! Tento trend k nám přišel ze západu a docela úspěšně se u nás zabydluje. Zelené střechy můžeme vidět na zastávkách hromadné dopravy, na rodinných domech i na velkých objektech firemních budov. Kromě estetického efektu tleskáme i přirozené funkci ochlazování budov a také tomu ekologickému. Kolik zelených střech máte ve svém okolí vy?

 

Etický postoj ke zvířatům

Přemýšleli jste někdy při nákupu kosmetiky nebo drogerie nad faktem, že většina těchto výrobků je při svém vývoji testována na bezbranných zvířatech? Patří mezi ně například králíci, myši nebo psi. Každému radíme, aby zvážil, zda si koupí běžnou kosmetiku, nebo raději zvolí dekorativní kosmetiku netestovanou na zvířatech. Díky osvícenosti a snaze o humánní jednání se zvířaty je na trhu s kosmetikou naštěstí již mnoho producentů těchto respektujících produktů.

 

Přírodní léčba pomocí bylin

Stále častěji se lidé po vzoru východní medicíny snaží při zdravotních problémech léčit kromě následků také příčinu svého onemocnění. A ještě častěji využívají pro svoji léčbu byliny a části léčivých rostlin. Konzumují se čaje, tinktury, a nebo také části léčivých rostlin formou přídavku například do salátů, nápojů nebo do polévek. Které bylinky jsou vhodné například pro léčbu stresu a nervozity?

 

Plasty musí pryč!

Záchrana naši planety je teď jedním z velmi diskutovaných témat. A my tomuto trendu tleskáme velmi nahlas! Každý ale musí začít od sebe a tento trend předat dál svým dětem a svému okolí. Kde začít?

  • kupujte potraviny na váhu a noste si na ně z domu svoje obaly
  • nakupujte v bezobalových obchodech
  • nekupujte jednorázové výrobky
  • kupujte kvalitní zboží z jiných materiálů, než je plast
  • pokud máte možnost, pěstujte si vlastní plodiny a chovejte vlastní zvířata
  • nakupujte jídlo od místních farmářů do recyklovaných obalů
  • využijte každý výrobek až do doby, kdy přestane fungovat

 

Nové zdroje bílkovin v potravě

Neudržitelné množství chovu skotu a domácích zvířat ovlivňuje naše ovzduší a také obsah CO2 v atmosféře. Nárůst celosvětové populace zvedá také poptávku po mase a živočišných produktech. Jak tento trend zastavit? Objevte s námi konzumaci hmyzu a jeho larev – takzvanou etomofagii! Hmyz se objevil jako super potravina a kvalitní zdroj bílkovin a výživných látek v posledním desetiletí, nejspíš vás proto překvapí, že v našich končinách se v minulosti běžně konzumovali například cvrčci a chrousti.

 

Energie z obnovitelných zdrojů

Fosilní paliva, jako je ropa, uhlí nebo zemní plyn, pomalu docházejí. V rámci záchrany planety i lidské populace je více než nutné začít využívat jiné zdroje energie. Čím dál více domů je získává elektrickou energii ze solárních panelů, automobily jezdí na elektřinu, v domech topíme s pomocí tepelných čerpadel. Začínáme masověji využívat větrnou nebo vodní energii. Dokážeme však nahradit fosilní paliva ve všech oborech?

A jaký postoj k záchraně naší planety a k obnově jejího přirozenějšího stavu máte vy? Sledujete trendy, jak být více v souladu s přírodou? Nebo máte naopak pocit, že jako jedinec nemůžete absolutně nic ovlivnit? Diskutujte s námi o tom!

Jana Linhartová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart