Správně nastavený fit jídelníček vám pomůže zdravě zhubnout a neztratit svaly. Ovšem co dělat, když vás vařit nebaví?

Správně nastavený fit jídelníček vám pomůže zdravě zhubnout a neztratit svaly. Ovšem co dělat, když vás vařit nebaví?

Chcete-li zhubnout a neztratit svaly, je správné složení vašeho fit jídelníčku důležité. Při nesprávném stravování se totiž může lehce stát, že sice zhubnete, ale na úkor svalů. A to je přesně to, co nechcete. A jak to udělat, když patříte mezi lidi, které vařit nebaví a v restauracích moc na výběr nemáte?  

Se složením fit jídelníčku i samotnou přípravou jídla vám mohou pomoci odborníci

Možná už jste si přečetli mnoho článků o tom, jak se správně stravovat a teoreticky problematiku znáte dobře. Bohužel ta praktická stránka chybí. A co kdyby tu byl někdo, kdo má dobré znalosti o tom, co hubnoucí tělo potřebuje, a zároveň by vám daný pokrm připravil a donesl až domů. Nehublo by se vám mnohem lépe a snadněji? I takovou možnost máte.  

Nejčastější důvody, proč přibýváte na váze

Pokud chcete zhubnout je důležité najít také to, proč se vám kilogramy přibývají. A jaké jsou hlavní příčiny?

 • Vyšší energetický příjem než výdej.
 • Vysoký podíl tuků ve stravě. 
 • Alkohol, sladké či slané pochutiny, které konzumujete, abyste zahnali hlad. 
 • Nepravidelná strava.
 • Nedostatek pohybu. 

Bílkoviny jsou pro hubnutí i tvorbu svalů základ. Ovšem s nimi s mírou 

Základní složkou každého fit jídelníčku by měly být bílkoviny. Jsou totiž základním stavebním kamenem pro tvorbu svalů. A čím více svalů máte, tím lépe se vám spaluje energie a tím lépe i hubnete. Krom toho rychle zasytí a tento pocit vám vydrží o dost déle než v případě, že si dáte jídlo složené převážně ze sacharidů.  

Při jejich konzumaci je však důležité sledovat jejich množství. Dospělý muž by měl sníst 0,7 až 1,5 gramů bílkovin na 1 kg váhy. Pokud vaše strava bude na bílkoviny až moc bohatá, budete přetěžovat svůj metabolismus. A to se vám může vrátit v podobě spuštění různých autoimunitních onemocnění nebo alergií.

Velkým pomocníkem při fit stravě je systém krabičkového stravování 

Krabičková jídla začínají být stále více oblíbenější možností, jak si dopřát zdravější jídlo. Můžete si je jednoduše předpřipravit doma, a pak je vytahovat z ledničky a konzumovat během dne. Receptů dělaných přímo na míru tomuto stylu je na internetu mnoho. 

Pro zaneprázdněné lidi může být krabičkový systém stravování výhodnější než restaurace

Jste-li zaneprázdnění svými povinnostmi či nesnášíte-li vaření, nemusíte se svého cíle na zdravější, pestřejší stravu vedoucí ke správnému hubnutí vzdávat. Zkuste to z profesionálním krabičkovým stravováním.

 • Krabičky bývají doručeny až domů nebo si je lze vyzvednout na firmou určených místech.
 • Jsou připravené odborníky na zdravou stravu. 
 • Naučíte se zdravěji a pestřeji jíst.
 • Nemusíte se o nic starat. Krabičky pokryjí vaše obědy, snídaně i večeře. 
 • Jednoduše je vytáhnete z lednice, ohřejete a sníte. 

Na co při tvoření fit jídelníčku nezapomenout  

 • Pravidelné stravování bez hladovění by měl být základem. Nejlepší je snažit se sníst 3-5 jídel denně. Klidně i menší porce. Ale pravidelně. 
 • Na talíři by krom bílkovin neměly chybět tuky a sacharidy. Ty sice v omezeném množství, ale vynechat je úplně, není dobré. Pokud sportujete, tak nejlepší možností jsou komplexní sacharidy s nižším glykemickým indexem. Tuky do jídleníčku dostanete konzumací tučných mořských ryb nebo ořechů. 
 • Zelenina by měla tvořit nejméně čtvrtinu vašeho příjmu potravin. Díky ní získáte důležité vitamíny, minerály, ale i vlákninu, která je základem pro správné složení mikrobiomu ve střevech.
 • Pestrým jídelníčkem se vyhnete tomu, že vám některé živiny budou chybět nebo naopak až moc přebývat. 
 • Svaly jsou důležitým pomocníkem při hubnutí. Urychlují spalování a formují tělo. Proto nedržte redukční diety a nehladovte. Tím dochází ke snižování svalstva v těle. A ztráta váhy tímto způsobem je pro vás z dlouhodobého hlediska kontraproduktivní.

Líbí se vám představa, že zdravé jídlo máte na dosah rukou a nemusíte pro něj udělat více, než jej ohřát v mikrovlnce?

Jana Linhartová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart