Co se skrývá pod spodním prádlem

Co se skrývá pod spodním prádlem

Dá se říci, že dnešní doba odhodila stud. Pryč jsou ty časy, kdy bylo považováno za neslušné, když dáma délkou své sukně odhalila něco více než kotník. Spíš se zapomínáme červenat tam, kde by to bylo na místě. A přece se najdou tabuizovaná témata, o kterých se většina lidí zdráhá mluvit i před svými nejbližšími. O co jde? Jsou to onemocnění na intimních choulostivých místech v oblasti genitálií, z nichž nejčastější a naštěstí život nejméně ohrožující jsou tzv. kondylomata.

Oma značí nádor

Kondyloma (starším pravopisem psané condyloma) je odborný název pro venerickou bradavici a doslovně by se dal přeložit jako kulatý otok. Slovo oma se používá pro označení jakýchkoli novotvarů a výrůstků na povrchu i uvnitř lidského těla včetně těch zhoubných, to však není případ kondylomat. Nejsou život ohrožující, způsobují svědění a nepříjemný pocit něčeho navíc. Jejich původcem je vir a dovedou se celkem rychle množit, takže vytvářejí na pokožce souvislou vrstvu vyrážky. Proto se jim lidově už za časů Hippokratových říkalo tymián pro podobnost s listy tohoto koření při dotyku. I když je onemocnění známé od starověku, chodilo se kolem něj dost dlouho po špičkách, jednat kvůli místům, na kterých seobjevovalo, jednak proto, že bylo evidentně přenosné pohlavním stykem. A právě tobylo vždy spojeno se stigmatem nemravnosti, ačkoliv Řekové a Římané byli v tomto směru relativně svobodomyslní. Ve středověku bylo lidem trpícím tímto neduhem ještě hůř. Vnímání nemoci jako trestu za spáchaný hřích léčbě moc neprospívalo.

Kam nemůže slunce

Současná svoboda v sexuálním chování možná sice přispívá k většímu šíření sexuálně přenosných nemocí – kondylomata nevyjímaje – v populaci, zároveň však bez pokrytectví umožňuje o nich mluvit a včas, odborně a účinně je léčit. Pro venerické bradavice svitlo jasné světlo naděje až počátkem 20. století, kdy se zjistilo, který papillomavirus je konkrétně způsobuje.Teprve tehdy přestaly být definitivně považovány za lehčí verzi syfilidy. Je-li znám původce, hned se lépe nastavuje správná léčba. Při odstranění kondylomat se sází na posilování imunity a aplikaci léčivých gelů a mastí. Bradavic se lze zbavit také v ordinaci lékaře chirurgickým řezem nebo vypálením dusíkem. Nejvýhodnější způsob odstranění nabízí laser – je to nejrychlejší, bezbolestné, bez krve, jizev nebo nutnosti rekonvalescence. a co víc; lépe než jiné metody brání papilomavirům v reinvazi. Diagnostikovaná kondylomata nejsou zhoubná a nevadí, že je laser zničí a nebudou moci podstoupit histologický rozbor.

 

Venušina pomsta?

Ohledně sexuálního života se snad podařilo vymýtit ve společnosti veškerou přetvářku. Přijít k lékaři s podobným problémem není ostuda a o člověku to navíc opravdu nic nevypovídá. Setkat se s virem lze při standardním sexuálním chování, a dokonce i při zdrženlivém. Hlavní roli hraje imunita a náhoda. Hodně kuriózní, ale ne nemožná je nákaza kvůli sdíleným ručníkům, což se například ve studentských kolektivech na kolejích běžně dělá. Stud a nepříjemný pocit je ale přesto přirozený a pochopitelný. Slovo intimní má význam nejvnitřnější, tedy něco, co je jen naše a nikdo cizí tam nemá přístup. Specialisté v oboru dermatologie a venerologie si uvědomují nutnost taktního, citlivého a individuálního přístupu ke jejich klientům, byť pro ně jsou jejich diagnózy rutinní záležitostí. Pokud je opravdu v dnešní době někde nutné odložit stud stranou, je to právě v případě odkládání takových zdánlivě banálních potíží. Ponechat virům volnou ruku a spoléhat na to, že to samo zase zmizí, by se nemuselo vyplatit.

Připadá vám současné sexuální chování příliš uvolněné?

Jana Linhartová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart