Kožní výrůstky – odstranění doma pomocí babských rad. Je to dobrý nápad?
Máte na těle kožní výrůstky? Odstranění nebo alespoň zmírnění viditelnosti lze provést hned několika způsoby. Nechce se vám k dermatologovi a hledáte způsoby, jak se nevzhledných útavrů zbavit podomácku. Jde to vůbec a jsou tyto metody bezpečné?
Pokud jste na vážkách, čtete ten správný článek. Najdete v něm nejen jasné a stručné odpovědi, ale také užitečné tipy a rady, jak se výrůstků zbavit rychle a efektivně jednou provždy.
Kožní výrůstky – odstranění laserem versus babské rady
“Kožní výrůstek” je poměrně široký pojem. Do této kategorie patří: fibromy, bradavice, milia, cystičky, papilomy a všechny další nezhoubné výrůstky, které se mohou objevit na různých částech těla. Zpravidla nebolí, ale mohou se objevit na viditelných místech, kde je mít rozhodně nechceme. Co s nimi? Opravdu musíte ihned utíkat k lékaři, nebo si vystačíte s radami, podle kterých se řídily už naše babičky?
Jak se zbavit kožních výrůstků podomácku?
- Jablečný ocet – bradavičky se nejčastěji vyskytují na krku, slabinách, v podpaží nebo třeba na prsou. Ošetření jablečným octem je velmi snadné a překvapivě účinné. Postižené místo umyjte mýdlem a důkladně osušte. Poté namočte vatovou tyčinku do jablečného octu (čím kvalitnější, tím lepší) a potřete jím výrůstek. Ocet můžete na bradavici i nakapat kapátkem. Místo zalepte náplastí s polštářkem a nechte působit přes noc. Ráno místo opláchněte čistou vodou a celý proces opakujte po dobu alespoň 5 dní (můžete i třikrát denně), dokud výrůstek sám neodpadne. Kvalitní jablečný ocet si můžete i sami vyrobit do zásoby z jablečných slupek.
- Tea tree olej (z čajovníku) – kožní výrůstek vysuší a ten pak odpadne. Stačí ho jen nanést na postižené místo a nechat zaschnout. Aplikujte jednou denně do odpadnutí.
- Zubní nit – použít můžete dentální i chirurgickou nit. Výrůstek nití zaškrtíte (uděláte pod ním pevný uzel). Tím zastavíte přívod krve. Takto zaškrcený výrůstek zalepte náplastí a denně dezinfikujte. Po čase zčerná a odpadne (zpravidla do 1 až 2 týdnů).
Všechny výše zmíněné metody zvládnete aplikovat sami doma bez asistence lékaře. Jsou efektivní, ale poměrně časově náročné. Pokud se je přece jen rozhodnete vyzkoušet, obrňte se trpělivostí a nic neuspěchejte.
V žádném případě výrůstky netrhejte! Mohli byste si vytvořit škaredé jizvy nebo zanést do ran infekci. Pokud vás domácí alternativní léčba odrazuje, nebo nemáte čas čekat několik týdnů na výsledek, svěřte se do rukou odborníků, kteří na odstranění výrůstků používají moderní medicínské metody.
Lékař ošetří výrůstky erbiovým laserem
Erbiový laser postupně odpařuje jednotlivé vrstvy, dokud nezbude pouze stroupek. Ten pak odpadne přibližně po týdnu. Hlavní výhodou laserového odstranění je přesnost, rychlost a také absence viditelných jizev.
Laserem lze efektivně odstranit i některá mateřská znaménka. Po ošetření laserem ale není možná histologie, proto je nutné znaménko před zákrokem vyšetřit. Pokud má lékař jakékoliv podezření, místo laseru navrhne chirurgické vyříznutí, které sice zanechá jizvu, ale znaménko lze poslat na histologie, což je jediný způsob, jak mít 100% jistotu, že bylo v pořádku.
Případů rakoviny kůže každý rok přibývá, proto je důležitá prevence a důkladné vyšetření znamének u zkušeného dermatologa.
Odstranění kožních výrůstků laserem je takřka bezbolestné
Znecitlivující látky je nutné použít pouze u velmi citlivých osob. Laser představuje pohodlné řešení, díky kterému se zbavíte výrůstků doslova během pár chvilek. Ověřené babské rady jako jablečný ocet nebo olej z čajovníku jsou také účinné, ale výsledek se projeví až za jeden až dva týdny.
Spoléháte se výhradně na moderní medicínu, nebo dáváte naopak přednost přírodním prostředkům?
Máte svůj vlastní recept na odstranění bradavic? Pokud chcete, můžete jej sdílet v komentářích pod článkem.